Cope jūrā no krasta vai laivojot

Makšķerēšana visbiežāk saistās ar upēm un ezeriem, taču pēdējo gadu tendences parāda, ka arvien vairāk makšķernieku sāk lūkoties arī jūras virzienā, jo cope jūrā ir jauna veida izaicinājums, kam nepieciešamas īpašas iemaņas un prasmes.

Tiem, kas vēlas izmēģināt makšķerēšanu jūrā, jāsaprot zivju paradumi katrā no gadalaikiem, jo jūras zivs krastam tuvojas reti. Visbiežāk jūrā izdosies nomakšķerēt plekstes jeb butes. Bušu cope jūrā ir iespējama gan no krasta, gan laivā, tādēļ to ķeršana ir īpaši populāra. Lai gan to sezona krastā ir īsa, tikai rudenī, tomēr, izvēloties labākās un pārbaudītākās copes vietas, noteikti mājup dosieties ar bagātīgu lomu.

Makšķerēšanas veidi

Makšķerēšanu jūrā būtībā var iedalīt divos veidos – cope jūrā no krasta un makšķerēšana no laivas. Katrā no šiem makšķerēšanas veidiem uzreiz atšķirsies arī loms, aprīkojums un tehnika.

Makšķerēšana no krasta

Makšķerēšana jūrā no krasta ir iespējama tikai no oktobra līdz novembrim vai decembrim, atkarībā no laika apstākļiem, jo butes pienāk tuvāk krastam tikai tad, kad jūrā atdziest ūdens. Tad nu jābūt gataviem pavadīt garas stundas brāzmainajā jūras krastā, lai sagaidītu bagātīgo lomu. Makšķerējot no krasta, noderēs garš makšķerkāts un gara, izturīga aukla, jo, tā kā zivis ir nostāk no krasta, iemetieni jāveic tālu.

Makšķerēšana no laivas

Cope no laivas jūrā ir iespējama visos gadalaikos, taču vislabākie lomi Jūs gaidīs vasaras beigās. Īpaši populāra ir asaru cope jūrā, kas vairāk sastopami nostāk no krasta vai pie upju ietekām, tādēļ asaru makšķerēšana izdosies no mola vai laivās. Tāpat bieži par makšķernieku lomu kļūst mencas, laši un taimiņi.  

Piederumi un aprīkojums

Aprīkojums makšķerēšanai krastā

Copējot zivis no krasta, makšķerēšanas piederumi ir vienkārši, taču tiem jābūt izturīgiem. Lai cope izdotos, jābūt vismaz šādam pamataprīkojumam:

  • Makšķere ar garu kātu – tā kā iemetieni jāveic tālu, makšķerkātiem jābūt vismaz 3 līdz 4 metrus gariem, tāpat tiem jābūt izturīgiem, jo, lai pretotos spēcīgajiem jūras viļņiem, jāizmanto smagāki atsvari (ap 100 gramiem), piemēram, ir specializētie jūras kāti, kas ir īpaši paredzēti makšķerēšanai jūras krastā.
  • Izturīgas spoles un auklas – tā kā iemetieni jāveic tālu, arī auklai jābūt garai un uz spoles jāspēj uztīt vismaz 100 metrus auklas, turklāt tai jābūt gana biezai (ap 35 mm).
  • Smagāks svins – jūras zivis peld tuvāk gruntij, kā arī makšķerēšanu traucē spēcīgie jūras viļņi, tādēļ nepieciešams pietiekoši smags svina atsvars, lai makšķeres sistēma nenēsātos pa viļņiem, bet paliktu uz vietas.
  • Āķu sistēmas – makšķerēšanai labāk ir izmantot vairāku āķu sistēmas, kurās parasti tiek sakabināti trīs āķi. Labākam efektam pirms āķiem piestiprina arī košas, fosforizētas pērlītes, kas ēsmu padara pamanāmāku.

Citi noderīgi piederumi

Lai cope jūrā izdotos, papildus var nodrošināties ar vizuļiem, spīguļiem, kā arī būtiski un noderīgi ir kātu turētāji un spaiņi loma uzglabāšanai. Tā kā makšķerēšana pie jūras ieilgst un nereti turpinās arī nakts melnumā, noderēs arī pieres lukturītis, silts apģērbs un termoss ar siltu dzērienu.

Baltijas jūra joprojām ir bagāta zivīm, taču jārēķinās, ka katrs makšķernieks, kuram izsniegta makšķerēšanas atļauja, drīkst paturēt ne vairāk, kā 5 kilogramus bušu. Tāpat rūpīgi jāiepazīstas ar atļautajiem zivju izmēriem, jo sods par makšķerēšanas noteikumu pārkāpšanu var būt pat vairāku simts eiro apmērā.